תותבות


מהן תותבות?

כאשר ישנו חסר שיניים נרחב, וישנה בעיה לבצע שתלים או שתלים מרובים (מקרים שהמטופל נוטל תרופות שאינן מאפשרות השתלות, חשש מכירורגיה, חסר עצם משמעותי, בעיות תקציב וכדומה), נבצע שיקום נשלף המכונה תותבת.


תותבת שלמה

תותבת שלמה היא שחזור נשלף המתאים למטופלים מחוסרי שיניים לחלוטין באחת מהלסתות או בשתיהן.
לאחר איבוד השיניים, השפתיים והרקמות הרכות צונחות. כתוצאה מכך נפגמים יכולת הלעיסה , הדיבור והמראה האסתטי והיכולת לחייך. התותבות השלמות משמשות כתחליף לשיניים החסרות ומסייעות להשבת יכולת לעיסה ודבור תקינים, תמיכה לשפתיים וללחי, טשטוש קמטים וקבלת חיוך מושלם. לעתים החלפת תותבת ישנה, בנוסף לשפור התפקוד, עשוייה לשפר את מבנה הפנים ולתת בטחון ואסתטיקה מדהימים.

ככלל, ההסתגלות לתותבת בלסת התחתונה קשה יותר, ולכך יש שתי סיבות עיקריות:
גובה הרכס הנותר - לאחר שאובדות כל השיניים נותר רק הרכס הגרמי שעליו נתמכות התותבות.בדרך-כלל בלסת התחתונה גובה הרכס הנותר באזורים האחוריים הוא נמוך יותר כך שישנה פחות תמיכה לתותבות.
עמדת הלשון - הלשון גדולה יותר ומתקשה למצוא שוב את מיקומה בפה בלסת העליונה ישנו ואקום ששומר על יציבות התותבת..


תותבת חלקית להוצאה

תותבת החלקית נתמכת על-ידי שיניים קיימות, החניכיים ועצם הלסת באזורים מחוסרי השיניים בפה. ההבדל בינה לבין תותבת שלמה הוא הימצאותן של מספר שיניים בפה. דבר המשפר את יציבותה. ומאפשר ביצוע תותבת קטנה יותר. ישנה חשיבות רבה בשמירה על הגיינה ברמה הגבוהה ביותר היות וישנו סיכון להיווצרות עששת בשיניים המאחזות כתוצאה מלכידת שאריות מזון ביניהן לבין חלקי התותבת.


תותבת על שתלים

כאמור מבוגרים רבים מתפקדים במשך שנים עם שיניים תותבות, והתלונה העיקרית שלהם היא התותבת התחתונה:." לא יציבה, זזה, נופלת, אוכל נתקע " וכו' על ידי פעולה יחסית פשוטה וביצוע 2-4 שתלים ניתן לייצב את התותבת ולשפר משמעותית את רמת החיים. לעתים אף ניתן להישאר עם תותבת קיימת ורק לשפר משמעותית את אחיזתה.ג' בת 62 נוטלת תרופות שלא מאפשרות ביצוע שתלים דנטליים. באמצעות תותבות חלקיות שיפרנו מאד את איכות חייה ובטחונה העצמי